Bolagsdata i samarbete med Dun & Bradstreet
Med verifierad affärsdata fattar du smartare beslut. Ta reda på hur.
Bolaget ska bedriva entreprenad och konsultverksamhet inom bygg och fastighetssektorn samt därmed förenlig verksamhet.
| 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* | |
|---|---|---|---|
| Omsättning (tkr) | 2 220 977 | 2 261 461 | 2 471 338 |
| Rörelseresultat, EBIT (tkr) | 142 283 | 129 512 | 108 684 |
| Resultat efter finansnetto (tkr) | 140 059 | 129 425 | 108 146 |
| Årets resultat (tkr) | 2 869 | 20 | 76 |
| Summa tillgångar (tkr) | 1 126 344 | 1 060 984 | 989 133 |
| Antal anställda | 125 | 126 | 130 |
Undvik osäkra affärer – ta reda på företagets kreditvärdighet innan du går vidare. Bara 3 % av Sveriges aktiebolag har högsta kreditvärdighet.
Få tillgång till detaljerade kreditupplysningar som visar betalningsförmåga, riskklass, betalningshistorik och mycket mer. Perfekt för dig som:
Vad du får reda på:
Ta en kreditupplysning på detta företag
Prova Dun & Bradstreets kreditupplysningar gratis i 30 dagar| 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* | |
|---|---|---|---|
| Omsättning (tkr) | 2 220 977 | 2 261 461 | 2 471 338 |
| Rörelseresultat, EBIT (tkr) | 142 283 | 129 512 | 108 684 |
| Resultat efter finansnetto (tkr) | 140 059 | 129 425 | 108 146 |
| Årets resultat (tkr) | 2 869 | 20 | 76 |
| TILLGÅNGAR | 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* |
|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar (tkr) | 380 496 | 480 496 | 130 496 |
| Omsättningstillgångar (tkr) | 745 848 | 580 488 | 858 637 |
| Tillgångar (tkr) | 1 126 344 | 1 060 984 | 989 133 |
| SKULDER, EGET KAPITAL OCH AVSÄTTNINGAR | 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* |
|---|---|---|---|
| Eget kapital (tkr) | 345 142 | 342 273 | 364 574 |
| Obeskattade reserver (tkr) | |||
| Avsättningar (tkr) | 7 001 | 6 058 | 6 525 |
| Långfristiga skulder (tkr) | 171 769 | 171 769 | 16 408 |
| Kortfristiga skulder (tkr) | 602 432 | 540 884 | 601 626 |
| Skulder och eget kapital (tkr) | 1 126 344 | 1 060 984 | 989 133 |
| 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* | |
|---|---|---|---|
| Löner till styrelse & VD (tkr) | |||
| Varav tantiem till styrelse & VD (tkr) | |||
| Löner till övriga anställda (tkr) | 88 919 | 86 780 | 87 138 |
| Varav resultatlön till övriga anställda (tkr) | |||
| Sociala kostnader (tkr) | 43 479 | 41 600 | 40 402 |
| Utdelning till aktieägare (tkr) |
| 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* | |
|---|---|---|---|
| Antal anställda | 125 | 126 | 130 |
| Omsättning per anställd (tkr) | 17 768 | 17 948 | 19 010 |
| Personalkostnader per anställd (tkr) | 1 059 | 1 019 | 981 |
| Vinstmarginal | 6.4% | 5.7% | 4.4% |
| Soliditet | 30.6% | 32.3% | 36.9% |
| Kassalikviditet | 123.8% | 107.3% | 142.7% |
Zengun AB ingår i en koncern med 6 bolag. Moderbolag är Zengun Holding AB och koncernmoderbolag är Zengun Group Parent AB. Koncernstrukturen baseras på uppgifter från 2025-12.
Bolaget ska bedriva entreprenad och konsultverksamhet inom bygg och fastighetssektorn samt därmed förenlig verksamhet.