Bolagsdata i samarbete med Dun & Bradstreet
Med verifierad affärsdata fattar du smartare beslut. Ta reda på hur.
Aktiebolaget ska bedriva byggnads- och projekteringsverksamhet, byggnadsteknisk konsultverksamhet och redovisningsverksamhet, förvalta fast och lös egendom samt därmed förenlig verksamhet.
| 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* | |
|---|---|---|---|
| Omsättning (tkr) | 200 215 | 335 165 | 324 173 |
| Rörelseresultat, EBIT (tkr) | 8 889 | 19 271 | 7 648 |
| Resultat efter finansnetto (tkr) | 8 897 | 19 282 | 7 761 |
| Årets resultat (tkr) | 41 | 22 | 30 |
| Summa tillgångar (tkr) | 73 823 | 99 639 | 119 851 |
| Antal anställda | 21 | 21 | 19 |
Undvik osäkra affärer – ta reda på företagets kreditvärdighet innan du går vidare. Bara 3 % av Sveriges aktiebolag har högsta kreditvärdighet.
Få tillgång till detaljerade kreditupplysningar som visar betalningsförmåga, riskklass, betalningshistorik och mycket mer. Perfekt för dig som:
Vad du får reda på:
Ta en kreditupplysning på detta företag
Prova Dun & Bradstreets kreditupplysningar gratis i 30 dagar| 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* | |
|---|---|---|---|
| Omsättning (tkr) | 200 215 | 335 165 | 324 173 |
| Rörelseresultat, EBIT (tkr) | 8 889 | 19 271 | 7 648 |
| Resultat efter finansnetto (tkr) | 8 897 | 19 282 | 7 761 |
| Årets resultat (tkr) | 41 | 22 | 30 |
| TILLGÅNGAR | 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* |
|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar (tkr) | 10 | 10 | 10 |
| Omsättningstillgångar (tkr) | 73 813 | 99 629 | 119 841 |
| Tillgångar (tkr) | 73 823 | 99 639 | 119 851 |
| SKULDER, EGET KAPITAL OCH AVSÄTTNINGAR | 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* |
|---|---|---|---|
| Eget kapital (tkr) | 47 178 | 47 137 | 47 115 |
| Obeskattade reserver (tkr) | |||
| Avsättningar (tkr) | 468 | 191 | 120 |
| Långfristiga skulder (tkr) | |||
| Kortfristiga skulder (tkr) | 26 177 | 52 311 | 72 616 |
| Skulder och eget kapital (tkr) | 73 823 | 99 639 | 119 851 |
| 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* | |
|---|---|---|---|
| Löner till styrelse & VD (tkr) | |||
| Varav tantiem till styrelse & VD (tkr) | |||
| Löner till övriga anställda (tkr) | 13 522 | 12 536 | 12 462 |
| Varav resultatlön till övriga anställda (tkr) | |||
| Sociala kostnader (tkr) | 6 539 | 5 798 | 5 474 |
| Utdelning till aktieägare (tkr) |
| 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* | |
|---|---|---|---|
| Antal anställda | 21 | 21 | 19 |
| Omsättning per anställd (tkr) | 9 534 | 15 960 | 17 062 |
| Personalkostnader per anställd (tkr) | 955 | 873 | 944 |
| Vinstmarginal | 4.4% | 5.8% | 2.4% |
| Soliditet | 63.9% | 47.3% | 39.3% |
| Kassalikviditet | 282.0% | 190.5% | 165.0% |
Zengun Redo AB ingår i en koncern med 6 bolag. Moderbolag är Zengun AB och koncernmoderbolag är Zengun Group Parent AB. Koncernstrukturen baseras på uppgifter från 2025-12.
Aktiebolaget ska bedriva byggnads- och projekteringsverksamhet, byggnadsteknisk konsultverksamhet och redovisningsverksamhet, förvalta fast och lös egendom samt därmed förenlig verksamhet.