Hitta.se

Fågelbovägen 27

131 33,Nacka,Nacka Stockholms län

Adress i Nysätra i Nacka i Stockholms län. Se företag skrivna på adressen och vilka personer som bor på Fågelbovägen 27.

Hitta hit

Mer information om Fågelbovägen 27 och området

En villa byggd 1964

På adressen finns en villa byggd 1964. Huset är 150 kvadratmeter (ej inräknat biytor såsom garage, källarutrymmen etc.), vilket är större än de flesta av grannhusen i Nacka.

Fågelbovägen 27 har ca 1035 potentiella köpare som går på visningar nu.

Utvärdering

1035 potentiella
köpare

Bolån i Nacka - räkna på din boendekostnad

Genomsnittlig ränta föregående månad (apr 2025) för ett bolån med 2 års bunden ränta: 3.14%.

Räkna på ditt bolån!

Bolåneränta du får hos oss är individuell och kan skilja sig från den genomsnittliga räntan. Din ränta baseras bland annat på storleken på ditt bolån, värdet på din bostad och hur stor del av dina bankaffärer du har hos oss.


Det här räkneexemplet visar den effektiva räntan för ett bolån. Den effektiva räntan är den totala årskostnaden för ditt bolån inklusive amortering, ränta och andra eventuella avgifter. För ett lån på 1 000 000 kronor är den effektiva räntan 3.19% (apr 2025).


Beräkningen är gjord utifrån konsumentverkets riktlinjer och baseras på en 2 år bunden ränta på 3.14% med lånets löptid på 50 år med rak amortering samt e-låneavi. Det totala beloppet som ska återbetalas är 1 786 308 kronor och den första avbetalningen är 4 283 kronor.

Nordea Logo
Bolån i Nacka

Tomt på ca 7410 kvadratmeter

Tomten, SICKLAÖN 285:9, är större än andra tomter i området.

Se karta med tomtgränser och hur solen rör sig över fastigheten SICKLAÖN 285:9 vid olika klockslag och årstider.

Boendemiljön i Fågelbovägen 27

Boendemiljön i Fågelbovägen 27

Fågelbovägen 27 ligger i Nacka

I området kring Fågelbovägen 27 bor många i villor som för det mesta är byggda på 1920- och 1930-talet.

Boendemiljön i Fågelbovägen 27

Drönarfoton över Nysätra

En drönare har flugit över Nysätra och tagit drönarbilder med 360° helikopterperspektiv. Se bilder över Nysätra eller kolla om ditt hus finns med.

Människorna i Fågelbovägen 27

Människorna i Fågelbovägen 27

Äldre med goda inkomster utan barn eller med äldre barn i villa i eftertraktade närförorter kring storstäderna

Vanliga intressen är segling, teater, konst, värdepapper och värdepappersaffärer, golf, utförsåkning, arbeta i trädgården, näringsliv och samhällsekonomi, energisparande och ungdomskultur.

Utforska livsstilarna i området i Livsstilskartan.

Familjer med barn i förskoleålder

I Fågelbovägen 27 har 33% av familjerna mer än ett barn. Andelen familjer som bara har ett barn är lägre än i resten av kommunen. De flesta barnen är i förskoleålder och 25% av de som bor här är barn under 19 år, vilket är lägre än genomsnittet (28%) för kommunen.

Barn i förskoleålder
Barn i grundskoleålder
Barn i gymnasieålder

I Nysätra är medelinkomsten högre

Här är medelinkomsten 41 705 kr, vilket är 53% högre än snittlönen i Sverige. Personerna i området har i snitt 644 540 kr i lån.

+54%

Här i Nacka betalar man lägre skatt

För de som är folkbokförda i området gäller skattetabell 31. Det innebär att inkomstskatten här är 2,4 procentenheter lägre än genomsnittet i Sverige (skattetabell 33). Om man bor här och har 30 000 kr i lön så får man behålla ca 20 700 kr efter skatt. Är man medlem i Svenska kyrkan så betalar man även kyrkoavgift. Läs mer här!

Skattesatser jämfört med riket

Kommunalskatt

Landstingsskatt

Begravningsavgift

18,43% (-3,22)

12,08% (0,80)

0,242% (0,00)

Summa

30,752% (-2,42)

Hög medelålder i området

Medelåldern i området är 48 år, vilket är högre än medelåldern i Nackas kommun (47 år) och Sverige (48 år). Jämför man med andra områden i Sverige är sambos med barn, 50-64, överrepresenterade. Andelen pensionärsfamiljer (31%) är högre än i resten av kommunen.

Miljöpartiet är ovanligt starka i Nysätra

I valdistriktet röstar man borgerligt. Miljöpartiet får 136% fler röster än riksgenomsnittet. Moderaterna är största parti med 24.2% av rösterna.

MP+136%

Bostadsmarknaden i Nysätra

Objekt till salu i Ekudden

Logo url

Se fler objekt till salu i Ekudden

Köp bostad på Ekuddsvägen 11Kommande badge

Räkna på ditt bolån

Nordea logo
Köp bostad på Ekuddsvägen 4Kommande badge

Räkna på ditt bolån

Nordea logo
Köp bostad på Ekuddsvägen 4Kommande badge

Räkna på ditt bolån

Nordea logo
Köp bostad på Gillevägen 3Till salu badge

Räkna på ditt bolån

Nordea logo
Köp bostad på Ekuddsvägen 1Till salu badge

Räkna på ditt bolån

Nordea logo

Skolor, grönområden, etc

Skolor, grönområden, etc

549 meter från adressen ligger Förskolan Leklabbet Personalkooperativ Ek för.

Skolor, grönområden, etc

Matbutiker och restauranger

Bara åtta minuters promenad bort ligger närmsta livsmedelsbutik, ICA Kvantum Sickla på Siroccogatan 4.

Lockas man av restaurangbesök finns Wayne's Coffee och Sjöpärlan Restaurang & Pizzeria i närheten.

Skolor, grönområden, etc

Natur och fritid

Bostaden ligger ca en minuts gångväg (59 meter) från vattnet. Närmsta grönområde ligger ca tre minuters gångväg (248 meter) från adressen.

För den träningsintresserade ligger närmsta träningsanläggning, Itrim Sickla, elva minuters promenad från adressen.