Bolagsdata i samarbete med Dun & Bradstreet
Med verifierad affärsdata fattar du smartare beslut. Ta reda på hur.
Bolaget ska bedriva fastighetsförvaltning, äga och förvalta fast och lös egendom och därmed förenlig verksamhet.
| 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* | |
|---|---|---|---|
| Omsättning (tkr) | 2 754 | 2 667 | 2 504 |
| Rörelseresultat, EBIT (tkr) | 1 820 | 1 265 | 1 389 |
| Resultat efter finansnetto (tkr) | 1 160 | 130 | 81 |
| Årets resultat (tkr) | 337 | -98 | -85 |
| Summa tillgångar (tkr) | 29 978 | 26 692 | 27 485 |
| Antal anställda |
Undvik osäkra affärer – ta reda på företagets kreditvärdighet innan du går vidare. Bara 3 % av Sveriges aktiebolag har högsta kreditvärdighet.
Få tillgång till detaljerade kreditupplysningar som visar betalningsförmåga, riskklass, betalningshistorik och mycket mer. Perfekt för dig som:
Vad du får reda på:
Ta en kreditupplysning på detta företag
Prova Dun & Bradstreets kreditupplysningar gratis i 30 dagar| 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* | |
|---|---|---|---|
| Omsättning (tkr) | 2 754 | 2 667 | 2 504 |
| Rörelseresultat, EBIT (tkr) | 1 820 | 1 265 | 1 389 |
| Resultat efter finansnetto (tkr) | 1 160 | 130 | 81 |
| Årets resultat (tkr) | 337 | -98 | -85 |
| TILLGÅNGAR | 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* |
|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar (tkr) | 29 961 | 26 148 | 26 706 |
| Omsättningstillgångar (tkr) | 17 | 544 | 780 |
| Tillgångar (tkr) | 29 978 | 26 692 | 27 485 |
| SKULDER, EGET KAPITAL OCH AVSÄTTNINGAR | 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* |
|---|---|---|---|
| Eget kapital (tkr) | 7 258 | 6 922 | 7 020 |
| Obeskattade reserver (tkr) | 320 | ||
| Avsättningar (tkr) | |||
| Långfristiga skulder (tkr) | 22 089 | 18 868 | 18 539 |
| Kortfristiga skulder (tkr) | 310 | 903 | 1 927 |
| Skulder och eget kapital (tkr) | 29 978 | 26 692 | 27 485 |
| 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* | |
|---|---|---|---|
| Löner till styrelse & VD (tkr) | |||
| Varav tantiem till styrelse & VD (tkr) | |||
| Löner till övriga anställda (tkr) | |||
| Varav resultatlön till övriga anställda (tkr) | |||
| Sociala kostnader (tkr) | |||
| Utdelning till aktieägare (tkr) |
| 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* | |
|---|---|---|---|
| Antal anställda | |||
| Omsättning per anställd (tkr) | |||
| Personalkostnader per anställd (tkr) | |||
| Vinstmarginal | 66.1% | 47.4% | 55.5% |
| Soliditet | 25.0% | 25.9% | 25.5% |
| Kassalikviditet | 5.5% | 60.2% | 40.5% |
Hagabacken Hössna AB ingår i en koncern med 101 bolag. Moderbolag är Hagabacken Samhällsfastigheter Holding 1 AB och koncernmoderbolag är Hagabacken Fastighets AB. Koncernstrukturen baseras på uppgifter från 2025-12.
Bolaget ska bedriva fastighetsförvaltning, äga och förvalta fast och lös egendom och därmed förenlig verksamhet.