Bolagsdata i samarbete med Dun & Bradstreet
Med verifierad affärsdata fattar du smartare beslut. Ta reda på hur.
Bolaget ska bedriva fastighetsförvaltning, äga och förvalta fast och lös egendom och därmed förenlig verksamhet.
| 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* | |
|---|---|---|---|
| Omsättning (tkr) | 2 696 | 2 631 | 2 511 |
| Rörelseresultat, EBIT (tkr) | 960 | 889 | 1 138 |
| Resultat efter finansnetto (tkr) | 312 | -1 933 | -1 826 |
| Årets resultat (tkr) | -44 | -2 090 | -1 966 |
| Summa tillgångar (tkr) | 21 246 | 19 581 | 33 975 |
| Antal anställda |
Undvik osäkra affärer – ta reda på företagets kreditvärdighet innan du går vidare. Bara 3 % av Sveriges aktiebolag har högsta kreditvärdighet.
Få tillgång till detaljerade kreditupplysningar som visar betalningsförmåga, riskklass, betalningshistorik och mycket mer. Perfekt för dig som:
Vad du får reda på:
Ta en kreditupplysning på detta företag
Prova Dun & Bradstreets kreditupplysningar gratis i 30 dagar| 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* | |
|---|---|---|---|
| Omsättning (tkr) | 2 696 | 2 631 | 2 511 |
| Rörelseresultat, EBIT (tkr) | 960 | 889 | 1 138 |
| Resultat efter finansnetto (tkr) | 312 | -1 933 | -1 826 |
| Årets resultat (tkr) | -44 | -2 090 | -1 966 |
| TILLGÅNGAR | 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* |
|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar (tkr) | 20 019 | 18 396 | 31 835 |
| Omsättningstillgångar (tkr) | 1 226 | 1 185 | 2 140 |
| Tillgångar (tkr) | 21 246 | 19 581 | 33 975 |
| SKULDER, EGET KAPITAL OCH AVSÄTTNINGAR | 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* |
|---|---|---|---|
| Eget kapital (tkr) | 152 | 197 | 297 |
| Obeskattade reserver (tkr) | 220 | ||
| Avsättningar (tkr) | |||
| Långfristiga skulder (tkr) | 19 089 | 19 297 | |
| Kortfristiga skulder (tkr) | 1 784 | 88 | 33 678 |
| Skulder och eget kapital (tkr) | 21 246 | 19 581 | 33 975 |
| 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* | |
|---|---|---|---|
| Löner till styrelse & VD (tkr) | |||
| Varav tantiem till styrelse & VD (tkr) | |||
| Löner till övriga anställda (tkr) | |||
| Varav resultatlön till övriga anställda (tkr) | |||
| Sociala kostnader (tkr) | |||
| Utdelning till aktieägare (tkr) |
| 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* | |
|---|---|---|---|
| Antal anställda | |||
| Omsättning per anställd (tkr) | |||
| Personalkostnader per anställd (tkr) | |||
| Vinstmarginal | 35.6% | 33.8% | 45.3% |
| Soliditet | 1.5% | 1.0% | 0.9% |
| Kassalikviditet | 68.7% | 1346.6% | 6.3% |
Hagabacken Tierp AB ingår i en koncern med 101 bolag. Moderbolag är Hagabacken Samhällsfastigheter Holding 1 AB och koncernmoderbolag är Hagabacken Fastighets AB. Koncernstrukturen baseras på uppgifter från 2025-12.
Bolaget ska bedriva fastighetsförvaltning, äga och förvalta fast och lös egendom och därmed förenlig verksamhet.