Bolagsdata i samarbete med Dun & Bradstreet
Med verifierad affärsdata fattar du smartare beslut. Ta reda på hur.
Bolagets verksamhet skall avse att - självt eller genom innehav av aktier eller andelar i andra företag - dels bedriva utveckling, tillverkning och marknadsföring av motorfordon, delar, tillbehör och reservdelar därtill, dels bedriva finansieringsverksamhet (dock ej verksamhet som avses i lagen om bank- och finansieringsrörelse) samt annan med dessa verksamheter förenlig rörelse.
| 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* | |
|---|---|---|---|
| Omsättning (tkr) | 8 356 361 | 9 259 066 | 8 966 613 |
| Rörelseresultat, EBIT (tkr) | -14 790 | -307 984 | -474 606 |
| Resultat efter finansnetto (tkr) | 126 235 | -163 824 | 157 263 |
| Årets resultat (tkr) | -24 917 | 423 779 | 469 512 |
| Summa tillgångar (tkr) | 11 458 008 | 10 995 510 | 9 940 763 |
| Antal anställda | 844 | 811 | 775 |
Undvik osäkra affärer – ta reda på företagets kreditvärdighet innan du går vidare. Bara 3 % av Sveriges aktiebolag har högsta kreditvärdighet.
Få tillgång till detaljerade kreditupplysningar som visar betalningsförmåga, riskklass, betalningshistorik och mycket mer. Perfekt för dig som:
Vad du får reda på:
Ta en kreditupplysning på detta företag
Prova Dun & Bradstreets kreditupplysningar gratis i 30 dagar| 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* | |
|---|---|---|---|
| Omsättning (tkr) | 8 356 361 | 9 259 066 | 8 966 613 |
| Rörelseresultat, EBIT (tkr) | -14 790 | -307 984 | -474 606 |
| Resultat efter finansnetto (tkr) | 126 235 | -163 824 | 157 263 |
| Årets resultat (tkr) | -24 917 | 423 779 | 469 512 |
| TILLGÅNGAR | 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* |
|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar (tkr) | 3 376 567 | 3 554 137 | 3 657 684 |
| Omsättningstillgångar (tkr) | 8 081 441 | 7 441 373 | 6 283 079 |
| Tillgångar (tkr) | 11 458 008 | 10 995 510 | 9 940 763 |
| SKULDER, EGET KAPITAL OCH AVSÄTTNINGAR | 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* |
|---|---|---|---|
| Eget kapital (tkr) | 5 087 427 | 4 990 553 | 4 568 544 |
| Obeskattade reserver (tkr) | 57 386 | 54 337 | 58 318 |
| Avsättningar (tkr) | 1 156 565 | 1 087 514 | 980 212 |
| Långfristiga skulder (tkr) | 1 173 723 | 1 363 584 | 1 673 756 |
| Kortfristiga skulder (tkr) | 3 982 907 | 3 499 522 | 2 659 933 |
| Skulder och eget kapital (tkr) | 11 458 008 | 10 995 510 | 9 940 763 |
| 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* | |
|---|---|---|---|
| Löner till styrelse & VD (tkr) | 9 765 | 9 418 | 7 892 |
| Varav tantiem till styrelse & VD (tkr) | 5 715 | 5 662 | 4 512 |
| Löner till övriga anställda (tkr) | 588 876 | 569 939 | 555 670 |
| Varav resultatlön till övriga anställda (tkr) | |||
| Sociala kostnader (tkr) | 314 152 | 303 975 | 240 843 |
| Utdelning till aktieägare (tkr) |
| 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* | |
|---|---|---|---|
| Antal anställda | 844 | 811 | 775 |
| Omsättning per anställd (tkr) | 9 901 | 11 417 | 11 570 |
| Personalkostnader per anställd (tkr) | 1 088 | 1 096 | 1 044 |
| Vinstmarginal | -0.2% | -3.3% | -5.3% |
| Soliditet | 44.8% | 45.7% | 46.4% |
| Kassalikviditet | 154.4% | 152.1% | 170.4% |
Volvo Bussar AB ingår i en koncern med 154 bolag. Koncernmoderbolag är AB Volvo. Koncernstrukturen baseras på uppgifter från 2025-12.
Bolagets verksamhet skall avse att - självt eller genom innehav av aktier eller andelar i andra företag - dels bedriva utveckling, tillverkning och marknadsföring av motorfordon, delar, tillbehör och reservdelar därtill, dels bedriva finansieringsverksamhet (dock ej verksamhet som avses i lagen om bank- och finansieringsrörelse) samt annan med dessa verksamheter förenlig rörelse.