Bolagsdata i samarbete med Dun & Bradstreet
Med verifierad affärsdata fattar du smartare beslut. Ta reda på hur.
Bolaget skall direkt eller genom dotter- och intressebolag bedriva nätverksamhet enligt ellagen samt bedriva verksamhet inom områden som befrämjar eller kompletterar nätverksamhet.
| 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* | |
|---|---|---|---|
| Omsättning (tkr) | 14 719 666 | 13 368 494 | 10 706 688 |
| Rörelseresultat, EBIT (tkr) | 3 039 616 | 2 256 828 | 1 288 267 |
| Resultat efter finansnetto (tkr) | 2 368 097 | 1 678 497 | 863 718 |
| Årets resultat (tkr) | 241 | 141 518 | -14 540 |
| Summa tillgångar (tkr) | 71 354 613 | 62 803 312 | 55 681 007 |
| Antal anställda | 1 644 | 1 557 | 1 361 |
Undvik osäkra affärer – ta reda på företagets kreditvärdighet innan du går vidare. Bara 3 % av Sveriges aktiebolag har högsta kreditvärdighet.
Få tillgång till detaljerade kreditupplysningar som visar betalningsförmåga, riskklass, betalningshistorik och mycket mer. Perfekt för dig som:
Vad du får reda på:
Ta en kreditupplysning på detta företag
Prova Dun & Bradstreets kreditupplysningar gratis i 30 dagar| 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* | |
|---|---|---|---|
| Omsättning (tkr) | 14 719 666 | 13 368 494 | 10 706 688 |
| Rörelseresultat, EBIT (tkr) | 3 039 616 | 2 256 828 | 1 288 267 |
| Resultat efter finansnetto (tkr) | 2 368 097 | 1 678 497 | 863 718 |
| Årets resultat (tkr) | 241 | 141 518 | -14 540 |
| TILLGÅNGAR | 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* |
|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar (tkr) | 66 486 649 | 58 361 905 | 52 180 506 |
| Omsättningstillgångar (tkr) | 4 867 964 | 4 441 407 | 3 500 501 |
| Tillgångar (tkr) | 71 354 613 | 62 803 312 | 55 681 007 |
| SKULDER, EGET KAPITAL OCH AVSÄTTNINGAR | 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* |
|---|---|---|---|
| Eget kapital (tkr) | 3 046 157 | 3 045 915 | 2 904 397 |
| Obeskattade reserver (tkr) | 32 470 229 | 30 107 229 | 28 611 229 |
| Avsättningar (tkr) | 1 052 233 | 1 019 117 | 940 887 |
| Långfristiga skulder (tkr) | 27 801 159 | 22 706 362 | 18 601 496 |
| Kortfristiga skulder (tkr) | 6 984 835 | 5 924 689 | 4 622 998 |
| Skulder och eget kapital (tkr) | 71 354 613 | 62 803 312 | 55 681 007 |
| 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* | |
|---|---|---|---|
| Löner till styrelse & VD (tkr) | 6 489 | 6 275 | 6 012 |
| Varav tantiem till styrelse & VD (tkr) | |||
| Löner till övriga anställda (tkr) | 1 142 828 | 1 064 096 | 869 860 |
| Varav resultatlön till övriga anställda (tkr) | |||
| Sociala kostnader (tkr) | 570 514 | 582 859 | 518 906 |
| Utdelning till aktieägare (tkr) |
| 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* | |
|---|---|---|---|
| Antal anställda | 1 644 | 1 557 | 1 361 |
| Omsättning per anställd (tkr) | 8 954 | 8 586 | 7 867 |
| Personalkostnader per anställd (tkr) | 1 046 | 1 062 | 1 025 |
| Vinstmarginal | 20.6% | 16.9% | 12.0% |
| Soliditet | 37.0% | 39.4% | 42.2% |
| Kassalikviditet | 69.7% | 75.0% | 75.7% |
Vattenfall Eldistribution AB ingår i en koncern med 366 bolag. Moderbolag är Vattenfall AB och koncernmoderbolag är Regeringskansliet. Koncernstrukturen baseras på uppgifter från 2025-12.
Bolaget skall direkt eller genom dotter- och intressebolag bedriva nätverksamhet enligt ellagen samt bedriva verksamhet inom områden som befrämjar eller kompletterar nätverksamhet.