Bolagsdata i samarbete med Dun & Bradstreet
Med verifierad affärsdata fattar du smartare beslut. Ta reda på hur.
Bolaget skall bedriva sågverks- och träförädlingsrörelse, produktion och försäljning av emballage samt produktion av cellulosaflis, sågspån, bark och kutterspån jämte annan därmed förenlig verksamhet.
| 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* | |
|---|---|---|---|
| Omsättning (tkr) | 660 401 | 586 723 | 613 994 |
| Rörelseresultat, EBIT (tkr) | 45 862 | 49 898 | 66 287 |
| Resultat efter finansnetto (tkr) | 58 034 | 61 520 | 70 728 |
| Årets resultat (tkr) | 11 770 | 10 437 | 5 753 |
| Summa tillgångar (tkr) | 296 782 | 228 710 | 267 630 |
| Antal anställda | 168 | 170 | 170 |
Undvik osäkra affärer – ta reda på företagets kreditvärdighet innan du går vidare. Bara 3 % av Sveriges aktiebolag har högsta kreditvärdighet.
Få tillgång till detaljerade kreditupplysningar som visar betalningsförmåga, riskklass, betalningshistorik och mycket mer. Perfekt för dig som:
Vad du får reda på:
Ta en kreditupplysning på detta företag
Prova Dun & Bradstreets kreditupplysningar gratis i 30 dagar| 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* | |
|---|---|---|---|
| Omsättning (tkr) | 660 401 | 586 723 | 613 994 |
| Rörelseresultat, EBIT (tkr) | 45 862 | 49 898 | 66 287 |
| Resultat efter finansnetto (tkr) | 58 034 | 61 520 | 70 728 |
| Årets resultat (tkr) | 11 770 | 10 437 | 5 753 |
| TILLGÅNGAR | 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* |
|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar (tkr) | 61 082 | 49 573 | 52 626 |
| Omsättningstillgångar (tkr) | 235 700 | 179 137 | 215 004 |
| Tillgångar (tkr) | 296 782 | 228 710 | 267 630 |
| SKULDER, EGET KAPITAL OCH AVSÄTTNINGAR | 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* |
|---|---|---|---|
| Eget kapital (tkr) | 133 484 | 121 713 | 111 276 |
| Obeskattade reserver (tkr) | 25 498 | 24 247 | 27 180 |
| Avsättningar (tkr) | |||
| Långfristiga skulder (tkr) | |||
| Kortfristiga skulder (tkr) | 137 800 | 82 750 | 129 174 |
| Skulder och eget kapital (tkr) | 296 782 | 228 710 | 267 630 |
| 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* | |
|---|---|---|---|
| Löner till styrelse & VD (tkr) | 1 949 | 1 823 | 1 704 |
| Varav tantiem till styrelse & VD (tkr) | |||
| Löner till övriga anställda (tkr) | 72 513 | 68 962 | 66 611 |
| Varav resultatlön till övriga anställda (tkr) | |||
| Sociala kostnader (tkr) | 29 967 | 27 995 | 27 485 |
| Utdelning till aktieägare (tkr) |
| 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* | |
|---|---|---|---|
| Antal anställda | 168 | 170 | 170 |
| Omsättning per anställd (tkr) | 3 931 | 3 451 | 3 612 |
| Personalkostnader per anställd (tkr) | 622 | 581 | 564 |
| Vinstmarginal | 6.9% | 8.5% | 10.8% |
| Soliditet | 51.2% | 60.9% | 48.9% |
| Kassalikviditet | 102.5% | 110.9% | 105.1% |
Vida Packaging AB ingår i en koncern med 36 bolag. Moderbolag är Vida AB och koncernmoderbolag är Canfor Corp. Koncernstrukturen baseras på uppgifter från 2025-12.
Bolaget skall bedriva sågverks- och träförädlingsrörelse, produktion och försäljning av emballage samt produktion av cellulosaflis, sågspån, bark och kutterspån jämte annan därmed förenlig verksamhet.