Bolagsdata i samarbete med Dun & Bradstreet
Med verifierad affärsdata fattar du smartare beslut. Ta reda på hur.
Aktiebolagets verksamhet ska vara att bedriva sågverks- och träförädlingsrörelse jämte annan därmed förenlig verksamhet.
| 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* | |
|---|---|---|---|
| Omsättning (tkr) | 780 121 | 729 039 | 653 744 |
| Rörelseresultat, EBIT (tkr) | 56 701 | 116 252 | 104 323 |
| Resultat efter finansnetto (tkr) | 54 959 | 114 792 | 102 758 |
| Årets resultat (tkr) | 50 | 110 | 70 |
| Summa tillgångar (tkr) | 332 659 | 348 800 | 333 447 |
| Antal anställda | 75 | 73 | 71 |
Undvik osäkra affärer – ta reda på företagets kreditvärdighet innan du går vidare. Bara 3 % av Sveriges aktiebolag har högsta kreditvärdighet.
Få tillgång till detaljerade kreditupplysningar som visar betalningsförmåga, riskklass, betalningshistorik och mycket mer. Perfekt för dig som:
Vad du får reda på:
Ta en kreditupplysning på detta företag
Prova Dun & Bradstreets kreditupplysningar gratis i 30 dagar| 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* | |
|---|---|---|---|
| Omsättning (tkr) | 780 121 | 729 039 | 653 744 |
| Rörelseresultat, EBIT (tkr) | 56 701 | 116 252 | 104 323 |
| Resultat efter finansnetto (tkr) | 54 959 | 114 792 | 102 758 |
| Årets resultat (tkr) | 50 | 110 | 70 |
| TILLGÅNGAR | 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* |
|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar (tkr) | 207 069 | 214 649 | 232 287 |
| Omsättningstillgångar (tkr) | 125 590 | 134 151 | 101 160 |
| Tillgångar (tkr) | 332 659 | 348 800 | 333 447 |
| SKULDER, EGET KAPITAL OCH AVSÄTTNINGAR | 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* |
|---|---|---|---|
| Eget kapital (tkr) | 25 525 | 25 475 | 25 365 |
| Obeskattade reserver (tkr) | 104 703 | 117 147 | 122 042 |
| Avsättningar (tkr) | |||
| Långfristiga skulder (tkr) | |||
| Kortfristiga skulder (tkr) | 202 431 | 206 178 | 186 040 |
| Skulder och eget kapital (tkr) | 332 659 | 348 800 | 333 447 |
| 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* | |
|---|---|---|---|
| Löner till styrelse & VD (tkr) | 1 578 | 1 494 | 1 147 |
| Varav tantiem till styrelse & VD (tkr) | |||
| Löner till övriga anställda (tkr) | 38 369 | 35 570 | 32 527 |
| Varav resultatlön till övriga anställda (tkr) | |||
| Sociala kostnader (tkr) | 16 313 | 14 915 | 13 302 |
| Utdelning till aktieägare (tkr) |
| 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* | |
|---|---|---|---|
| Antal anställda | 75 | 73 | 71 |
| Omsättning per anställd (tkr) | 10 402 | 9 987 | 9 208 |
| Personalkostnader per anställd (tkr) | 750 | 712 | 662 |
| Vinstmarginal | 7.3% | 15.9% | 16.0% |
| Soliditet | 30.3% | 31.5% | 34.0% |
| Kassalikviditet | 45.9% | 44.7% | 40.5% |
Vida Nössemark AB ingår i en koncern med 36 bolag. Moderbolag är Vida AB och koncernmoderbolag är Canfor Corp. Koncernstrukturen baseras på uppgifter från 2025-12.
Aktiebolagets verksamhet ska vara att bedriva sågverks- och träförädlingsrörelse jämte annan därmed förenlig verksamhet.