Bolagsdata i samarbete med Dun & Bradstreet
Med verifierad affärsdata fattar du smartare beslut. Ta reda på hur.
Bolaget skall bedriva sågverks- och träförädlingsrörelse jämte annan därmed förenlig verksamhet.
| 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* | |
|---|---|---|---|
| Omsättning (tkr) | 892 555 | 831 812 | 657 821 |
| Rörelseresultat, EBIT (tkr) | 58 406 | 125 649 | 117 038 |
| Resultat efter finansnetto (tkr) | 50 436 | 118 403 | 113 015 |
| Årets resultat (tkr) | 57 | 492 | 102 |
| Summa tillgångar (tkr) | 474 926 | 466 106 | 432 876 |
| Antal anställda | 71 | 70 | 71 |
Undvik osäkra affärer – ta reda på företagets kreditvärdighet innan du går vidare. Bara 3 % av Sveriges aktiebolag har högsta kreditvärdighet.
Få tillgång till detaljerade kreditupplysningar som visar betalningsförmåga, riskklass, betalningshistorik och mycket mer. Perfekt för dig som:
Vad du får reda på:
Ta en kreditupplysning på detta företag
Prova Dun & Bradstreets kreditupplysningar gratis i 30 dagar| 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* | |
|---|---|---|---|
| Omsättning (tkr) | 892 555 | 831 812 | 657 821 |
| Rörelseresultat, EBIT (tkr) | 58 406 | 125 649 | 117 038 |
| Resultat efter finansnetto (tkr) | 50 436 | 118 403 | 113 015 |
| Årets resultat (tkr) | 57 | 492 | 102 |
| TILLGÅNGAR | 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* |
|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar (tkr) | 295 503 | 312 693 | 304 644 |
| Omsättningstillgångar (tkr) | 179 423 | 153 413 | 128 232 |
| Tillgångar (tkr) | 474 926 | 466 106 | 432 876 |
| SKULDER, EGET KAPITAL OCH AVSÄTTNINGAR | 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* |
|---|---|---|---|
| Eget kapital (tkr) | 43 187 | 43 130 | 42 639 |
| Obeskattade reserver (tkr) | 94 902 | 97 202 | 84 553 |
| Avsättningar (tkr) | 2 131 | 2 255 | 2 379 |
| Långfristiga skulder (tkr) | |||
| Kortfristiga skulder (tkr) | 334 706 | 323 519 | 303 305 |
| Skulder och eget kapital (tkr) | 474 926 | 466 106 | 432 876 |
| 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* | |
|---|---|---|---|
| Löner till styrelse & VD (tkr) | 1 254 | 1 180 | 1 122 |
| Varav tantiem till styrelse & VD (tkr) | |||
| Löner till övriga anställda (tkr) | 38 596 | 37 647 | 34 828 |
| Varav resultatlön till övriga anställda (tkr) | |||
| Sociala kostnader (tkr) | 16 492 | 16 032 | 14 544 |
| Utdelning till aktieägare (tkr) |
| 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* | |
|---|---|---|---|
| Antal anställda | 71 | 70 | 71 |
| Omsättning per anställd (tkr) | 12 571 | 11 883 | 9 265 |
| Personalkostnader per anställd (tkr) | 794 | 784 | 711 |
| Vinstmarginal | 6.5% | 15.1% | 17.8% |
| Soliditet | 23.5% | 24.3% | 23.9% |
| Kassalikviditet | 33.9% | 31.7% | 27.0% |
Vida Alvesta AB ingår i en koncern med 36 bolag. Moderbolag är Vida AB och koncernmoderbolag är Canfor Corp. Koncernstrukturen baseras på uppgifter från 2025-12.
Bolaget skall bedriva sågverks- och träförädlingsrörelse jämte annan därmed förenlig verksamhet.