Bolagsdata i samarbete med Dun & Bradstreet
Med verifierad affärsdata fattar du smartare beslut. Ta reda på hur.
Bolaget skall bedriva produktion av sågade trävaror, cellulosaflis, sågspån, kutterspån, bark och ev. övriga bränslen, handel med jord- och skogsprodukter jämte därmed förenlig verksamhet.
| 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* | |
|---|---|---|---|
| Omsättning (tkr) | 810 560 | 774 045 | 629 775 |
| Rörelseresultat, EBIT (tkr) | -19 797 | 16 023 | 9 856 |
| Resultat efter finansnetto (tkr) | -26 180 | 11 786 | 8 195 |
| Årets resultat (tkr) | 1 834 | 3 206 | 1 241 |
| Summa tillgångar (tkr) | 255 921 | 248 466 | 217 414 |
| Antal anställda | 66 | 66 | 62 |
Undvik osäkra affärer – ta reda på företagets kreditvärdighet innan du går vidare. Bara 3 % av Sveriges aktiebolag har högsta kreditvärdighet.
Få tillgång till detaljerade kreditupplysningar som visar betalningsförmåga, riskklass, betalningshistorik och mycket mer. Perfekt för dig som:
Vad du får reda på:
Ta en kreditupplysning på detta företag
Prova Dun & Bradstreets kreditupplysningar gratis i 30 dagar| 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* | |
|---|---|---|---|
| Omsättning (tkr) | 810 560 | 774 045 | 629 775 |
| Rörelseresultat, EBIT (tkr) | -19 797 | 16 023 | 9 856 |
| Resultat efter finansnetto (tkr) | -26 180 | 11 786 | 8 195 |
| Årets resultat (tkr) | 1 834 | 3 206 | 1 241 |
| TILLGÅNGAR | 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* |
|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar (tkr) | 80 093 | 74 888 | 73 377 |
| Omsättningstillgångar (tkr) | 175 828 | 173 578 | 144 037 |
| Tillgångar (tkr) | 255 921 | 248 466 | 217 414 |
| SKULDER, EGET KAPITAL OCH AVSÄTTNINGAR | 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* |
|---|---|---|---|
| Eget kapital (tkr) | 46 161 | 44 327 | 41 121 |
| Obeskattade reserver (tkr) | 27 443 | 26 012 | 28 374 |
| Avsättningar (tkr) | |||
| Långfristiga skulder (tkr) | |||
| Kortfristiga skulder (tkr) | 182 317 | 178 127 | 147 919 |
| Skulder och eget kapital (tkr) | 255 921 | 248 466 | 217 414 |
| 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* | |
|---|---|---|---|
| Löner till styrelse & VD (tkr) | 1 306 | 1 174 | 1 138 |
| Varav tantiem till styrelse & VD (tkr) | |||
| Löner till övriga anställda (tkr) | 30 821 | 30 346 | 28 486 |
| Varav resultatlön till övriga anställda (tkr) | |||
| Sociala kostnader (tkr) | 13 692 | 13 296 | 12 180 |
| Utdelning till aktieägare (tkr) |
| 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* | |
|---|---|---|---|
| Antal anställda | 66 | 66 | 62 |
| Omsättning per anställd (tkr) | 12 281 | 11 728 | 10 158 |
| Personalkostnader per anställd (tkr) | 694 | 679 | 674 |
| Vinstmarginal | -2.4% | 2.1% | 1.6% |
| Soliditet | 25.8% | 25.4% | 28.3% |
| Kassalikviditet | 35.9% | 45.9% | 45.3% |
Vida Hn AB ingår i en koncern med 36 bolag. Moderbolag är Vida AB och koncernmoderbolag är Canfor Corp. Koncernstrukturen baseras på uppgifter från 2025-12.
Bolaget skall bedriva produktion av sågade trävaror, cellulosaflis, sågspån, kutterspån, bark och ev. övriga bränslen, handel med jord- och skogsprodukter jämte därmed förenlig verksamhet.