Bolagsdata i samarbete med Dun & Bradstreet
Med verifierad affärsdata fattar du smartare beslut. Ta reda på hur.
Aktiebolagets verksamhet ska vara att bedriva köp och försäljning av sågade trävaror jämte annan därmed förenlig verksamhet.
| 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* | |
|---|---|---|---|
| Omsättning (tkr) | 8 428 842 | 7 951 414 | 7 143 519 |
| Rörelseresultat, EBIT (tkr) | -168 429 | 69 491 | 113 701 |
| Resultat efter finansnetto (tkr) | -172 064 | 65 682 | 149 073 |
| Årets resultat (tkr) | 67 424 | 44 138 | 110 486 |
| Summa tillgångar (tkr) | 1 840 869 | 1 826 932 | 1 445 570 |
| Antal anställda | 33 | 31 | 28 |
Undvik osäkra affärer – ta reda på företagets kreditvärdighet innan du går vidare. Bara 3 % av Sveriges aktiebolag har högsta kreditvärdighet.
Få tillgång till detaljerade kreditupplysningar som visar betalningsförmåga, riskklass, betalningshistorik och mycket mer. Perfekt för dig som:
Vad du får reda på:
Ta en kreditupplysning på detta företag
Prova Dun & Bradstreets kreditupplysningar gratis i 30 dagar| 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* | |
|---|---|---|---|
| Omsättning (tkr) | 8 428 842 | 7 951 414 | 7 143 519 |
| Rörelseresultat, EBIT (tkr) | -168 429 | 69 491 | 113 701 |
| Resultat efter finansnetto (tkr) | -172 064 | 65 682 | 149 073 |
| Årets resultat (tkr) | 67 424 | 44 138 | 110 486 |
| TILLGÅNGAR | 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* |
|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar (tkr) | 42 663 | 45 869 | 46 316 |
| Omsättningstillgångar (tkr) | 1 798 206 | 1 781 063 | 1 399 254 |
| Tillgångar (tkr) | 1 840 869 | 1 826 932 | 1 445 570 |
| SKULDER, EGET KAPITAL OCH AVSÄTTNINGAR | 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* |
|---|---|---|---|
| Eget kapital (tkr) | 609 902 | 542 478 | 498 340 |
| Obeskattade reserver (tkr) | 151 300 | 136 300 | 123 000 |
| Avsättningar (tkr) | |||
| Långfristiga skulder (tkr) | |||
| Kortfristiga skulder (tkr) | 1 079 667 | 1 148 154 | 824 230 |
| Skulder och eget kapital (tkr) | 1 840 869 | 1 826 932 | 1 445 570 |
| 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* | |
|---|---|---|---|
| Löner till styrelse & VD (tkr) | 1 595 | 1 695 | 1 727 |
| Varav tantiem till styrelse & VD (tkr) | |||
| Löner till övriga anställda (tkr) | 22 691 | 20 218 | 18 753 |
| Varav resultatlön till övriga anställda (tkr) | |||
| Sociala kostnader (tkr) | 9 363 | 8 725 | 7 567 |
| Utdelning till aktieägare (tkr) |
| 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* | |
|---|---|---|---|
| Antal anställda | 33 | 31 | 28 |
| Omsättning per anställd (tkr) | 255 419 | 256 497 | 255 126 |
| Personalkostnader per anställd (tkr) | 1 020 | 988 | 1 002 |
| Vinstmarginal | -2.0% | 0.9% | 1.6% |
| Soliditet | 39.0% | 35.1% | 40.6% |
| Kassalikviditet | 97.1% | 96.9% | 103.4% |
Vida Wood AB ingår i en koncern med 36 bolag. Moderbolag är Vida AB och koncernmoderbolag är Canfor Corp. Koncernstrukturen baseras på uppgifter från 2025-12.
Aktiebolagets verksamhet ska vara att bedriva köp och försäljning av sågade trävaror jämte annan därmed förenlig verksamhet.