Bolagsdata i samarbete med Dun & Bradstreet
Med verifierad affärsdata fattar du smartare beslut. Ta reda på hur.
Bolaget har till förenmål för sin verksamhet att bedriva sågverks- och fräförädlingsrörelse jämte därmed förenlig verksamhet.
| 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* | |
|---|---|---|---|
| Omsättning (tkr) | 1 111 107 | 1 085 823 | 905 079 |
| Rörelseresultat, EBIT (tkr) | -15 604 | 56 968 | 52 354 |
| Resultat efter finansnetto (tkr) | -21 079 | 53 338 | 51 172 |
| Årets resultat (tkr) | 67 | 13 569 | 3 017 |
| Summa tillgångar (tkr) | 349 295 | 328 255 | 307 419 |
| Antal anställda | 83 | 83 | 83 |
Undvik osäkra affärer – ta reda på företagets kreditvärdighet innan du går vidare. Bara 3 % av Sveriges aktiebolag har högsta kreditvärdighet.
Få tillgång till detaljerade kreditupplysningar som visar betalningsförmåga, riskklass, betalningshistorik och mycket mer. Perfekt för dig som:
Vad du får reda på:
Ta en kreditupplysning på detta företag
Prova Dun & Bradstreets kreditupplysningar gratis i 30 dagar| 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* | |
|---|---|---|---|
| Omsättning (tkr) | 1 111 107 | 1 085 823 | 905 079 |
| Rörelseresultat, EBIT (tkr) | -15 604 | 56 968 | 52 354 |
| Resultat efter finansnetto (tkr) | -21 079 | 53 338 | 51 172 |
| Årets resultat (tkr) | 67 | 13 569 | 3 017 |
| TILLGÅNGAR | 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* |
|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar (tkr) | 120 156 | 111 757 | 114 059 |
| Omsättningstillgångar (tkr) | 229 139 | 216 498 | 193 360 |
| Tillgångar (tkr) | 349 295 | 328 255 | 307 419 |
| SKULDER, EGET KAPITAL OCH AVSÄTTNINGAR | 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* |
|---|---|---|---|
| Eget kapital (tkr) | 55 209 | 55 142 | 41 573 |
| Obeskattade reserver (tkr) | 47 835 | 48 440 | 52 362 |
| Avsättningar (tkr) | |||
| Långfristiga skulder (tkr) | |||
| Kortfristiga skulder (tkr) | 246 251 | 224 673 | 213 484 |
| Skulder och eget kapital (tkr) | 349 295 | 328 255 | 307 419 |
| 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* | |
|---|---|---|---|
| Löner till styrelse & VD (tkr) | 1 075 | 1 020 | |
| Varav tantiem till styrelse & VD (tkr) | |||
| Löner till övriga anställda (tkr) | 42 814 | 42 129 | 39 526 |
| Varav resultatlön till övriga anställda (tkr) | |||
| Sociala kostnader (tkr) | 16 816 | 17 235 | 15 731 |
| Utdelning till aktieägare (tkr) |
| 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* | |
|---|---|---|---|
| Antal anställda | 83 | 83 | 83 |
| Omsättning per anställd (tkr) | 13 387 | 13 082 | 10 905 |
| Personalkostnader per anställd (tkr) | 718 | 728 | 678 |
| Vinstmarginal | -1.4% | 5.3% | 5.8% |
| Soliditet | 25.7% | 27.4% | 25.8% |
| Kassalikviditet | 56.2% | 54.1% | 51.5% |
Vida Vislanda AB ingår i en koncern med 36 bolag. Moderbolag är Vida AB och koncernmoderbolag är Canfor Corp. Koncernstrukturen baseras på uppgifter från 2025-12.
Bolaget har till förenmål för sin verksamhet att bedriva sågverks- och fräförädlingsrörelse jämte därmed förenlig verksamhet.